Очаква се ЕС да заеме по-твърда позиция спрямо Китай

Препоръката идва, докато външните министри на ЕС се очаква да обсъдят промени в стратегията на блока спрямо Пекин в понеделник. [EPA-EFE/OLIVIER HOSLET]
от Александра Брзозовски от Люксембург | EURACTIV.com
ЕС трябва да гледа на Китай предимно като на конкурент с ограничени области на потенциално ангажиране. Това са съветвани външните министри на блока от дипломатическата служба на ЕС преди разговорите за състоянието на отношенията с Пекин в понеделник (17 октомври).
Нонпейпърът, изпратен до държавите-членки, който EURACTIV видя, ясно показва, че Китай се е превърнал в още по-силен глобален конкурент за ЕС, САЩ и други партньори с подобно мислене.
„Следователно е от съществено значение да се прецени как най-добре да се отговори на настоящите и предвидимите предизвикателства“, се казва в документа и се добавя, че те вероятно „ще разширят различията между китайските и нашите собствени политически избори и позиции“.
Препоръката идва, докато външните министри на ЕС се очаква да обсъдят промени в стратегията на блока спрямо Пекин в понеделник.
Документът рисува мрачна картина на отношенията ЕС-Китай от 2019 г., когато блокът изложи стратегията си спрямо Пекин, последвана от търговски спорове и санкции.
Освен оценката, че обозначенията „партньор-конкурент-системен съперник“ може да са остарели, документът изброява области на ограничено потенциално сътрудничество с Китай, които са обобщени само в един параграф.
„Бяхме малко по-фокусирани върху партньорската част, сега трябва да се съсредоточим повече върху конкурентната част“, каза дипломат от ЕС.
Според документа те ще включват продоволствена сигурност, изменение на климата, хуманитарна помощ, намаляване на риска от бедствия и здравеопазване.
Това представлява значителна промяна в тона в сравнение със съществуващата политика, която споменава Китай като „стратегически партньор на ЕС в справянето с глобалните и международни предизвикателства“, според няколко дипломати.
В същото време дипломатическата служба на ЕС съветва ЕС да „засили усилията си за намаляване на уязвимостите“ в технологиите, морската и космическата сигурност, иновациите и чрез борба с дезинформацията.
Съветът идва няколко дни преди лидерите на ЕС да обсъдят отношенията между ЕС и Китай по-късно тази седмица.
https://euractiv.bg/section/%d0%b3%d0%b5%d0%be%d0%bf%d0%be%d0%bb%d0%b8%d...