Войната в Украйна може да промени правилата на Съвета за сигурност на ООН, казва Франция

https://euractiv.bg/section/%d0%b3%d0%b5%d0%be%d0%bf%d0%be%d0%bb%d0%b8%d...
Войната на Русия в Украйна може да промени правилата в Съвета за сигурност на ООН, каза френският пратеник в Съвета за сигурност на ООН Никола дьо Ривиер пред EURACTIV.
„ООН вероятно е на кръстопът и Украйна може да промени правилата“, каза Никола дьо Ривиер в кулоарите на Общото събрание на ООН в Ню Йорк, наричайки войната на Русия „огромен удар по мултилатерализма и нарушение на Хартата на ООН. (…) Ние ще продължим да настояваме, за да гарантираме, че суверенитетът и териториалната цялост на Украйна се зачитат и че тази война ще бъде прекратена възможно най-скоро“, каза дьо Ривиер, чиято страна е ротационен председател на 15-членния Съвет за сигурност до септември.
Очаква се заседание на Съвета за сигурност в четвъртък (22 септември) да обсъди новите развития във войната в Украйна и темата на дискусията ще бъде как да се отговори на заплахите на Русия и кампанията за мобилизация на 300 000 резервисти.
Тъй като този път държавите-членки ще бъдат представени от своите външни министри, а не от постоянни представители, това ще бъде първата пряка среща между държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен, руския външен министър Сергей Лавров и украинския първи дипломат Дмитро Кулеба, който ще присъства на срещата, тъй като страната му е предмет на обсъждане.
Предвидено е и върховният представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел също да се обърне към органа от името на ЕС.
Запитан дали очаква някакви значителни пробиви, дьо Ривиер каза, че се надява да бъде постигнат напредък „по всички аспекти на тази криза“, но призна, че това е малко вероятно да стане скоро.
„Това, което можем да направим, е да продължим да мобилизираме всички по отношение на безопасността на храните, да продължим да мобилизираме всички по отношение на хуманитарната помощ за хората в Украйна, да продължим да мобилизираме всички основни заинтересовани страни по отношение на ядрената безопасност“, добави той.
Запитан дали очаква важни срещи с руската делегация, водена от външния министър Сергей Лавров, дьо Ривиер каза, че не са планирани.
„Не върви много добре за Русия, от военна гледна точка украинската армия напредва“, добави френският пратеник.
На въпрос за по-дългосрочната перспектива на войната, дьо Ривиер отговори, че „вероятно е време да се преразгледа ситуацията и да се опитаме да настояваме за различна фаза на този конфликт“. „Но се опасявам, че вероятно е твърде рано за това“, добави той.
Френският президент Еманюел Макрон каза пред френската телевизия BFM TV в четвъртък, че целта остава постигането на мир чрез преговори в конфликта между Русия и Украйна.
Регулиране на ветото
В пламенна реч в сряда президентът на Украйна Володимир Зеленски призова членовете на ООН да лишат Русия от правото й на вето в Съвета за сигурност на ООН.
Органът е единственият в системата на ООН, който има правомощията да инициира военни действия, да налага санкции, да издава задължителни резолюции и да разгръща мироопазващи операции.
Но това изисква единодушна подкрепа от петте постоянни членове – или поне някои от тях да се въздържат.
Франция, заедно с Мексико, от години настоява за регулиране на правомощията за вето в органа за сигурност заради масовите жестокости по целия свят.
„Това, което поискахме, е постоянните членове просто да се ангажират неофициално и по необвързващ начин да не използват ветото в такива случаи“, каза дьо Ривиер. „Това е много неформален кодекс на поведение – без промяна или ревизия на Хартата на ООН, не е задължителен“, добави той. „Политически това е много важно, защото искаме да сме сигурни, че ще избегнем злоупотребата с право на вето в защита на военнопрестъпниците“, добави той.
Запитан дали при сегашните обстоятелства на войната в Украйна, като Русия е извършител, той смята, че това някога ще стане възможно да се постигне, дьо Ривиер призна: „Трудно е“.
Разделенията са дълбоки
Много преди Русия да нахлуе в Украйна през февруари, между постоянните членове на Съвета за сигурност – Русия, САЩ, Обединеното кралство, Франция и Китай – има дълбоки разногласия.
Търканията между най-могъщите държави възпрепятстваха способността на органа да се справи с някои от най-належащите глобални предизвикателства – от нарушения на човешките права до изменението на климата.
Заплахата на руския президент Владимир Путин за ядрен отговор на загубите на бойното поле в Украйна добави ново усещане за неотложност преди заседанието на Съвета за сигурност на ООН в четвъртък.
През март Китай и Индия, която е една от 10-те непостоянни членки, бяха единствените две страни, които се въздържаха от гласуване на резолюция на Съвета за сигурност, която призовава за незабавно прекратяване на войната на Русия в Украйна.
Позицията на Китай по отношение на войната остава донякъде двусмислена, въпреки че продължава да се ангажира дипломатически с Русия. Междувременно Индия гласува в подкрепа на Зеленски да говори виртуално пред събранието, докато Китай се въздържа.
Възможна ли е реформа?
Междувременно една цялостна реформа ще изисква съгласието на най-малко две трети от държавите-членки на ООН при гласуване на Общото събрание и трябва да бъде ратифицирана от две трети от държавите-членки, докато всички постоянни членове трябва да се съгласят.
„Силата на ООН е самата идея, че тя е универсална със своите 193 членки, но тази универсалност е и голямата слабост, защото е много бавна, много трудна за преговори, много разочароваща и винаги прави компромиси въз основа на най-малкия общ знаменател“, каза дьо Ривиер.
Обръщайки се към Общото събрание в сряда, президентът на САЩ Джо Байдън осъди конфликта в Украйна, заявявайки, че „Русия безсрамно е нарушила основните принципи на Хартата на ООН“.
„Постоянен член на Съвета за сигурност на ООН нахлу в своя съсед, опитвайки се да изтрие суверенната държава от картата“, каза Байдън.
Той поднови призивите за разширяване на органа, като подчерта, че трябва да се увеличи броят на постоянните и непостоянните членове.
Някои делегати в Ню Йорк потвърдиха подкрепата си тази седмица за плана за реформиране на Съвета за сигурност на ООН, но признаха, че всяка промяна би отнела години.
Сред промените, които САЩ търсят, е по-голямо представителство на страните и възприеманите съюзници в така наречения Глобален Юг, включително Латинска Америка, Африка и Южна Азия.
от Александра Брзозовски от Ню Йорк | EURACTIV.com